Pod pojmom priroda podrazumijevamo nešto što postoji ili samo po sebi nastaje. Očuvanje prirode podrazumijeva odgovarajuće aktivnosti i mjere koje imaju za cilj sprječavanje štetnih aktivnosti, oštećenja ili zagađivanja prirode, smanjenje ili eliminisanje nastale štete i obnova prirode i dovođenje u prvobitno stanje.
I pored nastojanja da se vrijednosti prirode očuvaju i zaštite, priroda je ozbiljno ugrožena brojnim faktorima, čiji je osnovni uzrok uglavnom, neodgovorna i nekontrolisana ljudska djelatnost. Čovjek je ključni faktor za očuvanje i zaštitu prirode i života u prirodi, ne samo zato što je izvorna priroda dragocjena i lijepa, već zato što opstanak ljudske zajednice zavisi od toga. Svojim neodgovornim ponašanjem (neadekvatnim odlaganjem otpada, krčenjem šuma, zagađenjem voda), čovjek uništava, kako biljni, tako i životinjski svijet.
Zaštita raznolikih biljnih i životinjskih vrsta, kulturnih naslijeđa, turizam, obrazovanje, adekvatna upotreba resursa glavni su osnov zaštićenih područja. Zaštićena prirodna područja predstavljaju jedan od temelja održivog razvoja u Europi i svijetu. Upravljanje tim područjima zahtijeva stručne podloge te izradu kratkoročnih i dugoročnih planova. Na taj način osigurava se očuvanje prirodnih fenomena i ukupne biološke i pejzažne raznolikosti nekog područja.
Šume kao prirodni resurs imaju najveći značaj u stvaranju kisika i prečišćavanju zraka, poboljšavaju hranjivost zemljišta i povećavaju njegovu plodnost, te samim tim sprječavaju poplave, klizišta i erozije tla.
Priroda je značajna za našu psihološku dobrobit. Pozitivni doživljaji boravka u prirodi djeluju na održavanje duševne ravnoteže i mira. Šetnje i boravak u prirodi pozitivno djeluju i na funkcionisanje našeg tijela, posebno kardio-vaskularnog sistema.
Projekat podržan sredstvima Fonda za zaštitu okoliša Ministarstva za prostorno uređenje, promet i komunikacije i zaštitu okoline Zeničko-dobojskog kantona.