Kako nazvati današnju turu velika je nedoumica, “Tvrtkovac”, “kraljevski drum”, “Lastavica”, “Markov kamen”, nekropola stećaka, ova ili ona….?
Svaki lokalitet na današnjoj planinarskoj turi kojom smo prošli ima svoju vrijednost i težinu. Ako bi se pitao možda da to bude “Kraljevski drum u bojama jeseni”.
Po ustaljenom planu polazna tačka prevoza je bila na platou Gradske arene, dok je ovaj put polazna tačka pješačenja bila iz sela Trešnjeva Glava, sela udaljenog 14km od Zenice na nadmorskoj visini od 750 do 800m. Selu koje gravitira tzv Babinskom slivu. Trešnjeva Glava, klasično bosansko, brdsko selo, ovog jutra umotano kao u pamuk bijelu maglu kroz koju se u zlatnim nitima sunčevih zraka probijalo toplo jutarnje sunce. U par serpentina i kroz maglu kolona od 79 učesnika je vijugala iz sela i dalje stazom se kretala preko predivnih proplanaka i kroz listopadnu šumu, do samog vrha Tvrtkovca, usput se zaustavljuči uz izvore pitke vode kojih na ovom dijelu staze do Tvrtkovca i dalje ima na par mijesta, a uz koje su sagrađeni prelijepi rustkalni šadrvani i lovačke kuće. Uspon do jednog od vrhova Ravan planine, odnosno uspon na Tvrtkovac nezanemarive visine od 1304m nismo ni osjetili, a opet kao nagradu ispred sebe smo imali pogled prema Zvijezdi, Perunu, Treskavici, Magliću, Visočici, Bjelašnici, Prenju, Vranici, Cincaru, Vlašiću, Mahnjači i Liscu čiji su vrhovi izbijali iz magle.
Nakon pauze ručka, kafe i hedonističkog uživanja u sunčanju na samom vrhu Tvrtkovca kolona vedraša se nastavila kretati dalje nizbrdo prema visoravni Lastavica sa vrhom 1100mnV. Mjestu gdje se dodiruju opštine Zenica, Zavidovići, Kakanj i Žepče, lokalitetu koji ne pripada nikome, nadaleko poznatom po mjestu gdje se na jednom mjestu okupi i više desetina hiljada ljudi. Mjesto koje je gotovo 1000 godina bogumilsko zborište i preko 500 godina staro islamsko dovište na jednom mjestu okuplja vjernike, ali i one koji dođu da budu viđeni. Mjesto gdje se zehvaljuje na urodu, ali i moli za kišu ukoliko godina nije kišna. Duhovnom mjestu gdje se osjeti energija i snaga Bosne.
Zadnji ali ne i manje bitan lokalitet na ovoj turi je Markov kamen. A danas smo imali sreće u vedro koloni je bio i zenički novinar Vehid Begunić koji je među prvima pisao o lokalitetu Markovog kamena.
Markov kamen, udaljen tridesetak kilometara od Zenice u blizini sela Radinovići, je planinski vrh (1.099 metara nadmorske visine) i također kameni nadgrobnik s uklesanim križem.
Da jelo ne bi ostalo ne začinjeno pobrinuli su se članovi udruženja Eko Tvrtkovac, fotograf Ahmed Spahić i sekretar Jakub Spahić kojem se ovim putem zahvaljujemo na edukativnom i iscrpnom predavanju na kojem je skrenuta pažnja na znamenitosti ovog kraja stećka “Gosta Mišljenja” u selu Puhovcu, nekropoli Grebak sa stećcima koji se nalaze iznad sela Radinovića i Hrastovca, te izuzetno značajanom Markovom kamenu.
Ispunjene duše i uz pogled na zalazak sunca preko zlatnih livada iznad sela, došli smo do prevoza u Radinoićima gdje se završila današnja tura.
Svojim prisustvom kolonu su obogatili mladi, ali i stari planinari, a posebno bi izdvojio našu Milicu Petrović i najmlađeg učesnika današnje ture Almina Omića koji je sa svojih 5 godina uspio prepješačiti kompletnu turu. Na čemu mu svi čestitamo.